ВИДЕО: Голема офанзива на сириската армија

Објавено: вторник, 8 март 2016 во 19:15
Spread the love

Сириската армија покрена офанзива против упориштата на Исламска држава во југозападниот дел на провинцијата Хомс и уништи позиции на терористите западно од древниот град Палмира.

– Сириската војска и одреди на самоодбрана напредуваа четири километри кон градот Карјатејна. Заземена е мала висорамнина во градот, сооптши сириската армија.

Во офанзивата вклучена е и тешка артилерија.

По речиси пет години војна, пред две недели во Сирија, со посредство на Русија и на САД, стапи во сила примирје, кое не важи за Исламска држава и Фронтот ал Нусра.