Македонија

Ване од струмичко чекал три години за да ги објави секс-снимките со малолетничката

Ване П. (21) од струмичкото село Просениково е момчето што пред пет дена било уапсено и притворено поради секс-скандалот во кој тој имал централна улога, бидејќи снимил секс со малолетна девојка, а видеоматеријалите и фотографиите ги објавил на социјалните мрежи и му ги праќал на таткото на девојката.

-Дознаваме дека целиот случај е од пред три години, односно тогаш е снимен материјалот, кога девојката имала 14 години а тој 17, поради што практично не можел да одговара за педофилија туку му е поднесена кривична по друга основа. Инаку момчето снимените клипови и фотографии на 1 февруари годинава ги објавил на креиран лажен фејсбук профил и на Инстаграм, а фотографиите и клиповите со порнографската содржина ги испраќал и до таткото на оштетената, како и до други лица. Од полицијата не откриваат дали пријавениот ја уценувал малолетната девојка, односно зошто решил да ги објави снимките, објави порталот strumicadenes.mk.

По претресот во неговиот дом минатиот вторник, полицијата пронашла  и одзела еден лап-топ, куќиште од компјутер, УСБ – уред, и мобилен телефон што ги користел пријавениот во кои се наоѓаат видео клиповите, и фотографиите со компромитирачка содржина – велат од полицијата.

Поврзани вести

Back to top button