Познат идентитетот на нападнатите ракометари – ги гаѓале со цигли

Објавено: вторник, 2 февруари 2016 во 14:45
Spread the love

Според информациите од МВР, 24-годишниот Д.М. и 34-годишниот Н.Т. била нападнато од страна на хулигани, при што биле оштетени нивните возила.

Нападот врз македонските ракометари се случил утринава околу 4 часот во Скопје кога поголема група непознати лица по расправија со нив фрлале со бекатонски плочки кон нив при што еден од нападнатите се здобил со скршeница на раката, а им биле оштетени и возилата.

Според тврдењето на сведоците, напаѓачите биле дел од навивачка група, а до инцидентот дошло по вербална расправија меѓу поголемата група и ракометарите во близина на ресторанот „Силбо“, кај булеварот „Партизански одреди“ во Скопје.

Од МВР потврдија дека се случил инцидент, но велат дека нема пријава за тепачка, односно за нарушување на јавниот ред и мир. Исто така, велат дека не била пријавена ниту повреда кај ракометарите. Пријавата била за оштетување на патничко возило.