Паника во Цирих поради дојава за бомба

Објавено: вторник, 29 декември 2015 во 18:32
Spread the love

Еден трговски центар во местото недалеку од Базел е евакуиран денеска поради бомбашка закана, соопшти полицијата.

cirih panika

Како што наведе полицијата, анонимното лице се заканило дека ќе детонира бомба во подземната гаража во шопинг центарот Прателн.

Лицето кое се заканило со бомба, говорело на лош германски јазик.

Полицијата го пребарала трговскиот центар со кучиња трагачи но до 15 часот не пронашла никаков експлозив.

Во поголем дел на Европа нивото на безбедност е подигнато по терористичките напади во Париз во ноември.