Обама: Башар Асад мора да замине

Објавено: сабота, 19 декември 2015 во 11:31
Spread the love

Американскиот претседател Барак Обама синоќа повтори дека САД инсистираат на повлекување на сирискиот лидер Башар ал Асад од власта, додавајќи дека во Сирија не може да има мир без воспоставување на легитимна влада.

obama

– Сметам дека Асад мора да замине за да може да престане крвопролевањето во Сирија… Тој го загуби легитимитетот во очите на неговата земја, истакна Обама.

Според него е невозможно Асад да остане на власт откако избрал да изврши „масакр“ врз својот народ, наместо да спроведе „инклузивна политичка транзиција“.

– Нашиот став е дека во Сирија не е можно да се обезбеди мир и да се запре граѓанската војна доколку не постои влада која е легитимна и поддржана од поголемиот дел население, нагласи американскиот претседател.