На Евросонг забранети знамиња на Косово, ИД, Крим…

Објавено: петок, 29 април 2016 во 10:04
Spread the love

На овогодишното натпреварување за песна на Евровизија забранети се знамињата на Косово, ИД, Палестина, Крим, Доњецка Република, Нагорно Карабах и северен Кипар, соопштија организаторите.

За време на настанот во Стокхолм во салата нема да биде можно да се внесат тие знамиња, се вели во соопштение објавено на сајтот на овогодишниот натпревар.

За одлуката на организаторите можно е да се поднесат жалби.

Покрај тие знамиња нема да биде можно да се внесуваат ниту знамиња или транспаренти со пораки од политичка или верска природа кои организаторот ги сметаат за непримерни.