Историски резултатите на крајната десница во Франција

Објавено: понеделник, 7 декември 2015 во 11:12
Spread the love

Францускиот денешен дневен печат е во шок по пробивот на Националниот Фронт (ФН) во првиот круг од регионалните изборим каде се најде во водство во шест од 13 региони, јавува дописникот на МИА од Париз.

lepen

„Шок“, „ФН пред портите на власт“, „Се приближува“. Весниците вака се навраќаат овој понеделник на изборниот земјотрес кој го стави Националниот фронт на првата позиција во шест региони и во ситуација кога може да освои неколку.

„Сега, несомнено првата партија на Франција е Националниот фронт – кој тројно го зголеми бројот на гласовите за само пет години на регионалние избори, никогаш досега не видено! – се всади бучно во срцето на нашата политичка сцена“, пишува Алексис Брезет директорот на конзервативниот „Фигаро“, која го користи истиот наслов како „Хуманите“: „на шок“.

„Ние мора да се соочиме со фактите: не е доволно да се бориме против Фронтот побивајќи ја неговата програма или напаѓајќи ги неговите скриени мотиви, мора прво да се бориме со лошите работи кои доведоа до неговото раѓање и подем: јавната немоќ, очајот на народот, неможноста да се спротивстави на фронтистичките ставови против имиграцијата со една хуманачовечко и веродостојна политика“, објаснува Лоран Жофран, во „Либерасион“.

„Би било грешка да не се погледне во вистината која излезе од гласачките кутии. на вчерашните резултати не може да се објасни со период низ кој нашата земја (Франција) во последните месеци минува. Секако, миграциски криза и терористичките напади играа во полза на кандидатите ФН, но злото е многу подлабоко. Тоа не е случајно што Норд-Па-де-Кале и Пикардија Прованс-Алпи-Азурен Брег се областите каде морско сината боја на Марин Ле Пен се проширува најмногу. Овие се само местата каде стапката на невработеност е далеку над националниот просек. Овие се исто така места како Северот, кои беа се уште има некои време бастиони наСоцијалистите“ – пишува „Ле Паризиен“.

Токму во Норд-Па-де-Кале и Пикардија каде „Ла Воа ди Норд“ отворено зазеде став против партијата на Марин Ле Пен во првиот круг, весникот само напоменува дека „ФН не го намалува темпото“, и дека гласањето на Французите премина „од протест до пристапување“, пишува Жан Мишел Бретоние. Неговиот колега од „Курие Пикар“, Микаел Tасар, пишува дека резултатите „да претставуваат изненадување за оние кои не сакаат да ја извадат фглавата од кантата во последниве месеци. Тие дури не можат да ги обвината испитувањата на јавното мислење, кои беа во право“. „Резултатот од ФН е застрашувачки, но точно го измери гневот на гласачите Пикардија и Норд-Па-де-Кале“, пишува тој.

„Немалше ‘Чарли ефект’ во врска со гласањето ФН во департманските избори во март. Националниот фронт не напредуваше од своето иво, кое беше многу високо, 25% од гласовите. Но, има несомнено ефект “од терористичките напади” за гласовите Националниот фронт во првиот круг од регионалните избори. Со над 27 отсто од гласовите, партијата на Марин Ле Пен се зголеми на да поени за девет месеци“, вели Бруно Диве во „Суд Оуест“.
Републиканскиот бран?

Соочени со „шокот“, каков став ќе бие заземен во вториот круг? За Лоран Жофран, Републиканскиот фронт е од суштинско значење:

„Една третина од Французите гласале за него (ФН) Но, две третини не ја сакаат неговата политика. Под овие услови, конвенционалната логика на главниот непријател треба да се наметне, меѓу правото и екстремната десница. Затоа, секој републиканец мора да разбере дека најлошото е пред нас. И да стори сé за да го избегнат“.

Истата приказна и за Жан Марсел Бугоре од „Републик де Пиринеи“: “Сепак, постои добро решение, јасно, разбирливо, изразени од страна на Жан-Кристоф Лагард, претседателот на УДИ и сојузник на републиканците, кое го изразува тука реално несогласување со Никола Саркози: „Насекаде каде Националниот фронт може да победи, ние сакаме повлекување на листите кои ќе пристигнат во 3-та позиција, без оглед на листите, рече тој, додавајќи: Ние ќе ги ставиме вредностите предсоветничките места.“ Позиција поддржана од градоначалникот на По, Франсоа Бајру: „Ако политичките штабови се одговорни, тие треба да усвојат политика на однесување разборлива за Французите: на целосно повлекување на листите кои ќе пристигнат на третата позиција, за да се овозможи, собирање на гласовите, едно демократско освестување. Но свесни ли се тие?“ – се запрашува францускиот печат.

Инаку, десничарскиот Национален Фронт заговара добри односи со Русија и распад на ЕУ!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *