Исидора Бјелица: Болеста напредуваше, ми даваат уште шест месеци

Објавено: вторник, 23 февруари 2016 во 14:45
Spread the love

Писателката Исидора Бјелица решила да ги израдува своите обожаватели со кои поради болеста не можела да се дружи оваа година на промоцијата на книгата „Сама“ и да ги награди со вредни турмалини.

kamen

Турмалин е полускапоцен камен кој емитува инфрацрвени зраци, негативни јони и алфа бранови, кои заедно поволно влијаат на човековото здравје. Ја подобрува циркулацијата, концентрацијата, ги релаксира нервите и мускулите, го прилагодува метаболизмот и го зајакнува имунолошкиот систем.

Во наредните месец дена секој ко на нејзиниот налог на Твитер сподели фотографија на која е подвлечен за него омилениот цитат од книгата, а на маргините со ракопис ќе напише порака зошто  токму таа реченица му се допаѓа ќе биде  во конкуренцијата да го понесе нејзиниот камен.

Исидора појасни дека нејзината здравствена состојба е влошена, дека резултатите на маркерите се лоши и дека докторите повеќе не се оптимисти кога е таа во прашање.

10440901_1068151516528554_3976619623972946938_n

-Макотрпни се сите тие статистики и анализи. И кога и спротивставувате на болеста и ќе има подобрување докторите повторно ви даваат шест месеци живот. Тоа е агонија и мака со која живеам три години. Да ме затвореа во логор верувам дека подобро психички би ја поднела таа состојба отколку ова што го преживувам. Сега се смирив но не знам како човек можете сето ова психички да го издржи а да не полуди. Единствено понекогаш успевам да се одморам кога сонувам нешто убаво и сонот немам рак – изјавила Бјелица за српски „Ало“.