Еве што ќе се случи со нашето тело доколку јадеме по три јајца дневно

Објавено: четврток, 12 мај 2016 во 19:28
Spread the love

Знаете ли што се случува со нашето тело, ако јадеме три јајца секој ден? Сега ќе дознаете!

Според последните истражувања докажано е дека јајцата се исклучително корисни за здравјето и сега ќе ви покажеме зошто. Едно јајце содржи 180 – 186 мг холестерол, додека црниот дроб може да генерира 1000-2000 мг холестерол дневно.

Еве што се случува со нашето тело, ако јадеме по три јајца секој ден:

Јајцата се богати со витамини А, Б6 и Е, тиамин, рибофлавин, фолна киселина, железо, фосфор, селен, магнезиум.

Холестерол
Точно е дека јајцата содржат холестерол, но тип HDL кој не е опасен за Вашето здравје. Напротив, тоа е многу корисно, бидејќи тој му помага на телото да произведува витамин D и хормони како тестостерон, естроген и кортизол. Тој ги чисти и заштитува садовите од атеросклероза и други кардиоваскуларни заболувања.

Холин
Дали сте слушнале за холин? Ова е важна хранлива материја содржана во јајцата која го стимулира развојот на мозокот и ја одржува меморијата.

Добар вид
Јајцата се многу корисни, кога станува збор за видот, бидејќи тие содржат високи нивоа лутеин и зеаксантин кои го намалуваат ризикот од дегенерација на макулата и ги штитат очите од штетните UV зраци. Овие моќни каротеноиди го намалуваат ризикот од катаракта со цели 50%.

Ги храни мускулите
Јајцата се одличен извор на протеини – само 2 јајца содржат еднакво количество протеини, како дел од месото, но без масти.

Ги храни коските
Јајцата изобилуваат со витамин D и калциум – главни хранливи материи кои се од исклучително значење за здравјето на коските. Витаминот D овозможува подобра апсорпција на калциум во организмот, а самиот калциум е потребен за правилно згрутчување на крвта, нервните сигнали и мускулни контракции.

Го помага слабеењето
Некои од вас се уште избегнуваат јајца, додека се на диета, но тоа е погрешно. Јајцата содржат многу хранливи материи кои прават да се чувствувате целосно сити подолго. Од друга страна, јајцата се со ниска содржина на калории што ги прави добар прилог на секоја диета. Тоа од своја страна придонесува за губење на вишокот килограми и редукција на мастите во телото.