Бензините и дизелот значително поскапуваат

Објавено: понеделник, 7 март 2016 во 12:50
Spread the love

Малопродажните цени на бензините од ноќеска на полноќ се зголемуваат за три денари, додека дизелот ќе поскапи 2,5 денари, одлучи во понеделникот Регулаторната комисија за енергетика.

Од полноќ, литар ЕУРОСУПЕР БС 95 ќе се продава за 58 денари, а ЕУРОСУПЕР БС 98 за 60 денари за литар.

ЕУРОДИЗЕЛОТ поскапува за 2,5 денари по литар и ќе се точи за 43,5 денари.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 1,024 ден/кг и со тоа цената на М-1 НС изнесува 15,697 денари за еден килограм.