петок, 25 мај 2018

македонци

Македонците во Австралија излегоа на масовен протест (ВИДЕО)

Македонците кои живеат во Сиднеј масовно излегоа на протест. Тие испраќаат порака дека Македонбија има едно име, еден јазик и идентитет и дека нема да дозволат некој да ги распродава овие свети нешта за народот.


Македонците и Србите се генетски најслични

Според генетските истражувања базирани на проучување на хаплогрупите во човековата генетика се покажува дека на Балканот нема големи генетски разлики помеѓу народите. Интернет претприемачот од Србија, Исток Павловиќ од истражувањата изведе заклучоци дека митот за…


Македонците имаат најнегативно мислење за Косово, а најпозитивно за Србија

Во истражување на јавното мислење, спроведено преку телефонска анкета од страна на Институтот за политички истражувања од Скопје, на прашањето „Кое е вашето мислење за следниве држави“, поголемиот дел од граѓаните одговориле дека од земјите…


„Русите во Естонија можат само да сонуваат за правата што ги имаат Албанците во Македонија“

Она што ЕУ се обидува да го направи во Македонија може само да значи поделба и раскол на земјата, изјави Владимир Чижов, постојаниот претставник на Русија во ЕУ. За правата кои албанското малцинство ги има…


ДНК анализите покажуваат – Србите и Македонците се идентични со 96 проценти

ДНК анализите покажуваат дека разликите меѓу балканските народи се мали. Над милион луѓе направиле тестови по што е создадена генетска мапа на Европа, а со тоа и генетска мапа на Балканот. Балканската мешавина не е…


Приведени 14 лица поради можни врски со ИД, меѓу нив и Македонец

Австриската полиција денеска приведе четиринаесет лица при рациите спроведени во Виена и Грац во рамките на истрагата за можните врски со екстремистичката Исламска држава, соопшти денеска австриското обвинителство, пренесува ТАСС. Меѓу задржаните има тројца австриски…


ЦИА: Русите спремале воена интервенција – Биле за формирање на Македонија во природните граници!

Според документите на ЦИА од 1950: СССР во борбата против Тито работел на обединување на Македонија. Од документите што ЦИА неодамна ги објави дознаваме дека постоел некаков комитет за слободна Македонија што бил финансиран од…


ФОТО: Македонците и овој викенд масовно во Грција

Огромни колони на автомобили утринава може да се забележат на граничниот премин Богородица. Огромни колони на автомобили утринава може да се забележат на граничниот премин Богородица. Продолжениот викенд и најавите за топло време, голем број…


Македонците масовно се иселуваат во Германија

Во последните пет години над 20 илјади македонски државјани се преселиле во Германија. Во најголем делстанува збор за млади луѓе кои не гледаат перспектива во Македонија. Трендот драматично расте од 2009 година, пишува Дојче веле….