Хаотични сцени на мундијалот: Паника и стампедо од навивачи, има и повредени (ВИДЕО)

Објавено: недела, 20 ноември 2022 во 19:47
Spread the love

„Хаотични сцени внатре и надвор од навивачката фан зона во паркот Ал Бида во Доха во неделата, еден час пред почетокот на воведниот натпревар меѓу Катар и Еквадор, откако организаторите дозволија премногу навивачи да го преплават местото“.

Светското првенство во Катар беше отворено со натпреварот меѓу домаќините и Еквадор, а во пресрет на тој натпревар дојде до инцидент со навивачите.

Да потсетиме, станува збор за групата А во која играат уште Холандија и Сенегал. Стадионот Ал Баит беше полн и многу локални навивачи ги наполнија и фан зоните низ земјата.

Во една од нив, Ал Биди, имаше големи проблеми.

Полицијата не го организира добро настанот и пушти многу повеќе фанови во фан зоната од очекуваното.

Новинарот Осјан Шаин, вака ја опиша ситуацијата во Доха.

„Хаотични сцени внатре и надвор од навивачката фан зона во паркот Ал Бида во Доха во неделата, еден час пред почетокот на воведниот натпревар меѓу Катар и Еквадор, откако организаторите дозволија премногу навивачи да го преплават местото“.

Настана паника и голема гужва, а стампедото го пренесоа странските медиуми, меѓу нив и ирскиот „РТЕ фудбал“, како и тоа дека има повредени, но засега не се знае бројката.

Инаку, таа локација требало да прими 40.000 фанови, а според некои информации се собрале најмалку 60.000 луѓе.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.