Иранка уапсена бидејќи јадела во кафуле без хиџаб

Објавено: сабота, 1 октомври 2022 во 22:54
Spread the love

Иранската полиција уапси жена откако на интернет се појавија фотографии од неа и нејзина пријателка како јадат во кафуле во Техеран без хиџаб, соопшти нејзиното семејство.

Фотографијата, која почна да кружи на интернет во средата, прикажува две жени како појадуваат во кафуле кое, како и повеќето кафулиња во Иран, традиционално е во сопственост на мажи.

Една од жените на фотографијата, Дониа Рад, полицијата набргу потоа ја уапсила. „Си-Ен-Ен“ разговараше со нејзината сестра, која рече дека безбедносните агенции стапиле во контакт со неа и ја повикале да ги објасни своите постапки.

„По разговорот ја уапсија. Не се слушнавме со неа неколку часа, а потоа таа накратко ми се јави и рече дека е сместена во одделението 209 од затворот Евин“, вели нејзината сестра.

Техеранскиот затвор Евин е познат по тешките услови, режимот таму држи политички неистомисленици, а наменет е исклучиво за затвореници за кои е одговорно иранското Министерство за разузнавање.

Во последните денови, безбедносните сили, наводно, уапсиле неколку влијателни Иранци, меѓу кои писателката и поетеса Мона Борзуеи, иранскиот фудбалер Хосеин Махини и ќерката на поранешниот ирански претседател Али Акбар Хашеми Рафсанџани, Фаезех Рафсанџани.

По смртта на Махса Амини, протестите започнаа низ целата земја и продолжуваат веќе две недели. Иранската организација за човекови права проценува дека во протестите загинале најмалку 83 лица, меѓу кои и деца.

Повеќе од илјада луѓе поврзани со протестите се приведени од минатиот викенд, според државната новинска агенција ИРНА.