Погледнете ги сопругите и девојките на најбогатите мажи на Светот (ФОТО)

Ова се најбогатите луѓе на Светот, а до себе имаат паметни, згодни и всушност прилично едноставни и нормални сопруги.

Присила Чан е сопруга на основачот на Faceook Марк Закерберг. Тие се запознаа во 2003 година на Харвард каде студираа заедно. Закерберг, рече таа, на почетокот бил прилично срамежлив и нервозен тип, но дека врската е сериозна, сфатила кога тој ѝ рекол дека повеќе би сакал да биде на состанок со неа отколку да полага испити.

Тие се венчаа на интимна церемонија во 2012 година. Присила по професија е педијатар и сериозно се занимава со хуманитарна работа. Таа и нејзиниот сопруг донираа над 1,6 милијарди долари на разни здруженија вклучени во образованието, науката и здравствената заштита на децата.

Инвестира во образованието

Лорен Пауел Џобс, вдовицата на Стив Џобс, исто така ги посвети својот живот и кариера на инвестиции во образование за млади, помош на имигранти и социјална правда и заштита на животната средина. Особено се грижи за деца кои не можат да си дозволат факултет од финансиски причини.

Таа и Стив се запознаа во 1991 година и имаат три деца заедно. Џоб почина во 2012 година од рак на панкреас.

Екстравагантна венчавка

Луси Саутворт е сопруга на коосновачот на Google, Лери Пејџ. Докторирала на Стенфорд. Таа работеше со сопругот во Google некое време, но сега се грижи за нивните две деца дома. Иако сака да излегува, а на венчавката на неа и Лери присуствуваа 600 гости на приватен остров, всушност не се знае многу за неа. Но, тие инвестираат и многу пари во хуманитарна работа.

Малку се заедно, малку не се

Талула Рајли, е британска актерка и „малку да“, „малку не“ сопруга на Елон Маск. Двајцата веќе двапати беа во брак и и два пати се разбедоа. Тие се запознаа во 2008 година во Лондон и се венчаа во Шкотска две години подоцна. По две години брак, тие се разведоа, но повторно се венчаа во 2013. Година и пол подоцна, Маск повторно поднесе барање за развод, но исто така го повлече. Сепак, во 2016 година разводот заврши. Но, кој знае…

Ја изневеруваше две години

Ана Војичицки е сопруга на друг основач на Google, Сергеј Брин. Дипломирала биологија и генетика на Стенфорд. Таа има своја компанија, а една од сестрите е извршен директор на YouTube. Нејзиниот брак со Сергеј заврши во 2015 година кога откри дека тој ја изневерувал со една од вработените во компанијата две години.

Младата Фабијана е втора сопруга на Берни

Фабијана Флоси (44) е омажена за Берни Еклстоун (90). Тие се венчаа во 2012 година и всушност не се знае многу за неа. Засега, се чини дека тие се во среќен брак.

Поддржува уметност

Даша Александрова Жукова е поранешна партнерка на Роман Абрамович. Неговото богатство се проценува на 9 милијарди долари.

Таа е уредник на модно списание и поддржува уметност. Таа е во врска со Абрамовиќ од 2006 година и заедно имаат две деца. Беа разделени поради неговата опседнатост со бизнисот и фудбалскиот клуб Челзи, кои ги купи во 2003 година за 140 милиони фунти. Тие се разведоа во 2007 година во Русија, а Абрамович ѝ плати на својата поранешна сопруга дури 150 милиони фунти, една од најскапите тужби за развод досега.

Писателката и активистка е поранешна сопруга на основачот на Амазон

Активистка и писателка Мекензи Безос  беше омажена со Џеф Безос, основачот на Амазон, „тешка категорија“ 40 милијарди долари. Таа се залага за правата на истополовите парови и има напишано две книги. Тие се венчаа во 1993 година и имаат две деца заедно, а нивниот неодамнешен развод беше најскапиот во историјата.

Донирани повеќе од 650 милиони долари

Сузан Либерман Дел, сопруга на извршниот директор на Dell, еден од најголемите производители на компјутери во Светот. Таа е претседател на здружението кое им помага на децата ширум Светот со низок финансиски статус во образованието. Двојката е во брак од 1989 година, и заедно донираа повеќе од 650 милиони долари во добротворни цели.