Силен земјотрес вечерва ја погоди Турција.

Според информациите новиот земјотрес вечерва кој ја стресе Турција бил со јачина од 6.9 степени според Рихтеровата скала и истиот се случил во 17:55 минути по локално време.

Епицентарот бил на 218 километри од турскиот град Газиамтеп и 34 километри од Елазиг.

Жителите во паника ги напуштија своите домови, засега нема информации за штетите и евентуални жртви.

На видео снимките може да се забележи и урната зграда, погледнете.