Kиселата зелка храна за мозокот и целиот организам

Објавено: недела, 19 јануари 2020 во 22:13
Spread the love

Одамна се знае колку зелката е здрава и богата со витамин Ц, но киселата зелка која е неизбежен дел од зимската трпеза е навистина многу здрава и корисна.Нискокалорична и вкусна, има витамини А, Б12, Ц, Е и К во својот состав, како и важни минерали.

Има и омега 3 масни киселини.

Помага за намалување мамурлак, за лекување чир на желудник, за јакнење на нервите и создавање нови ќелии.

Помага и со својот витамин Ц за имунитет.