Исфрлете ги од исхраната: Овие намирници се штетни за здравјето на мозокот

Објавено: четврток, 16 јануари 2020 во 23:40
Spread the love

Стручните лица кои се занимаваат со мозок, предупредуваат дека има храна што е многу штетна за здравјето на мозокот. Луѓето кои ја јадат редовно, исто така можат да заболат од Алцхајмерова болест.

Постои и храна што е здрава за мозокот. Тука се вклучуваат морковите, бадемите, лешниците, бобинките и рибата.
Експертите посочуваат дека вештачките засладувачи кои се наоѓаат во разни слатки и шеќерни пијалоци се штетни за здравјето на мозокот.

Тие создаваат ризик од дијабетес тип 2, кој го зголемува ризикот од Алцхајмерова болест.

Храната полна со транс маснотии е исто така нездрава за мозокот, како што се чипсови, крекери, мрсни колачи, пуканки од микробранова, маргарини, имитации на сирење и слично.

Газираните сокови исто така имаат многу шеќер и негативно влијаат на когнитивните функции на мозокот. Експертите наоѓаат врска помеѓу храната што содржи глутен, шизофренија и аутизам.

Рибата треба да се јаде умерено затоа што има риби полни со отровна жива, за што научниците исто така предупредуваат.