Ердоган: Турција е спремна да му одржи лекција на либискиот командант Хафтар

Објавено: вторник, 14 јануари 2020 во 14:56
Spread the love

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска рече дека Турција ќе му „одржи лекција“ на командантот на Либиската национална армија, Калифа Хафтар доколку продолжи со нападите врз меѓународно признатата Влада во Триполи на Фајез Сараџ. Тој ова го кажа во денешното телевизиско обраќање откако генералот Хафтар ја напушти Москва без да го потпише договорот за прекин на огнот, со кој требаше да се стави крај на неколку месечната битка во таа северно-африканска држава.

Фајез ал-Сараџ, кој е на чело на либиската влада која е признаена од Обединетите нации и Калифа Хафтар, командант на самопрогласената Либиска национална армија пристигнаа вчера на мировни разговори во Москва. Двете спротиставени страни не се сретнаа директно, туку нивните делегации имаа седумчасовни средби зад затворени врати со дипломати и воени официјални лица од Русија и Турција.