Произведена храна од воздух, слична на брашното: Нов подвиг на научниците

Објавено: недела, 12 јануари 2020 во 22:46
Spread the love

Финските научници произведоа храна од воздухот. Тие направија протеин од бактерии од почвата, кои се хранат со водород одделен од вода со помош на електрична енергија, односно соларна енергија.

Научниците веруваат дека ако електричната енергија може да се генерира од сонце и ветер, исто така е можно да се произведе храна која нема да влијае негативно на климата и нема ефект на стаклена градина.

Реализацијата на нивните соништа може да му помогне на светот да реши многу проблеми поврзани со земјоделството.

Протеинска состојка слична на брашно

Тоа е високо- протеинска состојка слична на брашно која содржи 50 проценти протеини, 5 до 10 проценти маснотии и 20 до 25 проценти јаглени хидрати. Треба да изгледа и вкуси како пченично брашно и може, по неговото лансирање во 2021 година, да биде една од главните состојки во многу прехранбени производи.

Во процесот на производство на Солеин, вишокот на јаглерод не се испушта, напротив, гасовите се користат за производство на храна. Зема јаглерод диоксид од воздухот, а потоа го комбинира со вода, помала доза на хранливи материи и витамини. Потоа, со помош на 100% обновлива сончева енергија, иницира природен процес на ферментација сличен на оној со кој се произведува квасец, на пример.

„Кога минатата година ја посетив пилот-фабриката за соларна храна во предградијата на Хелсинки, научниците собираа средства за да ги продолжат своите истражувања“, вели Роџер Харабин, аналитичар за животна средина во ББС.

„Соларната храна“ вели дека тие веќе собрале 5,5 милиони евра и, во зависност од цената на електричната енергија, предвидуваат дека нивните трошоци приближно ќе одговараат на оние на производство на соја до крајот на деценијата, евентуално дури во 2025 година.

Харабин рече дека вкусил протеинско брашно наречено Солеин и не го чувствувал вкусот што го сакале научниците. Нивната идеја е таквото протеинско брашно да се направи неутрален додаток на сите видови на храна.

Се вели дека е слично на палминото масло додадено во колачи, сладолед, бисквити, тестенини, сос, тестенини и леб, а неговите пронаоѓачи велат дека може да се користи и во одгледување месо или риба.

Ќе бидат потребни години за да се исполни глобалната побарувачка

Но, дури и ако работите одат според планот, ќе поминат многу години пред производството на протеини да ја исполни глобалната побарувачка. Тој е еден од голем број проекти кои се однесуваат на иднината на синтетичката храна.

Директорот на фабриката, Солеин Пасин Ваиника, кој студирал во Велика Британија и сега предава на универзитетот Лапенранта, вели дека идеите зад оваа технологија првично биле развиени за вселенската индустрија во 1960-тите.

За производство на Soleins, протеинска компонента, водата се „раздвојува“ со електролиза за да се произведе водород, а потоа водородот, јаглерод диоксидот од воздухот, заедно со минералите, води кон бактериите кои потоа го прават протеинот.

Индустријата за производство на протеини од обновливи извори, CO2 и сончева светлина може истовремено да го намали уништувањето на нашата планета и да понуди долгорочно решение за една од нашите основни хранливи потреби.

Клучна одредница, посочува Ваиника, ќе биде цената на електричната енергија. Фабриката очекува да се намалат трошоците, во зависност од развојот на обновливи извори на енергија.

Научниците од истражувачкиот центар „Ретинккс“, кои предвидуваат дека ќе се појават промени кога ќе има бројни видови на нашата планета, велат дека до 2035 година, овие протеини ќе бидат околу десет пати поевтини од животинските.

Падот на сточарската индустрија

Тие проценуваат дека, како резултат на состојбата со храната во светот, сточарската индустрија целосно ќе пропадне.

Тие велат дека е формирано здружение на водечки истражувачки и академски институции за изнаоѓање иновативни решенија за климатските промени.

Истражувањето спроведено минатата година покажа дека микробните протеини се неколку пати поефикасни од сојата кога станува збор за земјоделска употреба, а на нив им е потребна само десетина од досега користената вода, пренесува Индекс.

Вториот фактор ќе биде културен. Многумина, без сомнение, се уште ќе сакаат да јадат цревца од јагнешко месо, кои навистина личат на цревца од јагнешко месо.

Професорот од универзитетот Кранфилд, Леон Тери, за Би-Би-Си изјави дека има поголем интерес на инвеститорот за истражување на нови извори на храна, како и за инвестирање повеќе во развој на синтетичка храна.