Тенисерката Халеп се мажи за Тони Јурек, милјрдер Влав со потекло од Македонија

 

Романката Симона Халеп му рече „да“ на своето момче – Тони Јурук (40), а бракот го одобрил и нејзиниот татко, но под еден услов. Тој побарал младоженецот да ја помести свадбата за септември в година, односно по учеството на гренд-слемот во Њујорк. Таткото сака неговата ќерка да учествува на сите големи тениски турнири следната година.

Симона и Тони се една година во врска. Медиумите од регионот пишуваат дека Тони е Влав со потекло од Македонија. Милијардер е и сопственик на неколку фирми.

Симона Халеп е една од најпопуларните личности во Романија. Моментно шестата тенисерка во светот ужива во тенисот, но истакнува оти бракот би ѝ бил приоритет.

Таа признава дека би сакала свадбата да биде во Романија.