(ВИДЕО) Русите ги здрмаа Американците – Надлетаа на разорувач на САД, а морнарите го повикуваа Бога

Објавено: петок, 20 мај 2016 во 12:36
Spread the love

Американската морнарица објави ново видео на двајца руски борци и хеликоптери, кои пред неколку недели летаа на ниска надморска височина над ракетниот разорувач УСС Доналд Кук. Американците веруваат дека ова е само последната во серијата провокации од руски воени бродови на воздухопловството над САД.

Во еден момент можеше да се види како руски борбени авиони летаа толку ниско што не можешт да се слушне еден од членовите на екипажот на бродот велејќи: “О Боже мој!”

Морнарицата на САД издаде официјално соопштение осудувајќи го ваквиот лет како ниско ниво на Русија.

“Длабоко сме загрижени за недостаток на професионализам на руската авијација. Со таквите активности непотребно се подигаат тензиите меѓу двете земји и може да доведе до несреќа во која некој би можел да загине”, се вели во соопштението.

Ова не е единствениот инцидент во последно време. Заедничко за сите нив е дека сите настани се сличија во Балтичкото Море, област за која Русите повторно покажуваат интерес.

Сепак, не се сите во морнарицата на САД подготвени да паднат на провокацијата. Адмиралот Џон М. Ричардсон верува дека тоа е “демонстрирање сила”.

“Јас не мислам дека Русите се обидуваат да го предизвика инцидентот. Мислам дека ние им испративме сигнал и тие сакаат да покажат дека се свесни за нашето присуство во Балтикот”, вели Ричардсон.