ВИДЕО: Десет илјади џихадисти тргнаа во напад

Објавено: петок, 13 мај 2016 во 10:18
Spread the love

Над 10 000 исламисти го  напаѓаат сирискиот град Алепо, при што се  води битка буквално за секој метар.

Во ноќта терористичката група “Джебхат ан Нусра”, како и сојузничките нејзините единици од “умерената” опозиција “, почнаа големата офанзива во околината на градот Алепо. Ова го соопшти за “Руская Весна” сириски воен извор.

Тој прецизира дека напредувањето на терористите е придружена со моќна артилериска поддршка со употребата на минофрлачи и рачните системи од типот “пеколен оган”.

Во моментов исламистите, буквално се борат за секој метар од улиците на Алепо, при што водат жестоки урбани борби со употребата на тенкови и оклопна техника “.

Според информациите на извор од сириската служба за национална безбедност, ударната група на џихадистите во Алепо брои над 10 000 лица.