ФОТО: Таа е мајка на четири деца и изгледа фантастично!

Actress Vanessa L. Williams arrives at the 66th Annual Primetime Emmy Awards, held at Nokia Theatre LA Live on August 25, 2014 in Los Angeles, California.

Pictured: Vanessa L. Williams

Ref: SPL828961 250814
Picture by: Celebrity Monitor / Splash News

Splash News and Pictures
Los Angeles: 310-821-2666
New York: 212-619-2666
London: 870-934-2666
photodesk@splashnews.com

Кога на 18 март 1963 година се роди малата Ванеса Лун Вилијамс, во објавувањето за нејзиното раѓање наводно пишувало „еве ја идната Мис на Америка“ и 21 година подоцна ова „предвидување“ се покажа како точно.

Убавата актерка, која и денес на 53 години, изгледа фантастично, во 1984 година стана првата Афроамериканка која ја понесе круната на Мис на Америка. За жал, нејзинот успех падна во сенка на скандалот со списанието „Пентхаус“, кое објави нејзини разголи фотографии, поради што пред крајат на своето „владеење“ Ванеса мораше круната да и ја предаде на првата придружничка.

UBAVINA2

Сепак, тоа не ја спречи да стане успешна актерка, а се обидуваше и во музичките води. Нејзинте родители биле музичари, па никого не изненади кога во 1988 година Ванеса го објави нејзиниот прв албум „The Right Stuff“, а веројатно нејзин најголем хит беше „Colours of the wind “ од познатиот цртан филм „Покахонтас“.

На малите екрани публиката имаше можност да ја гелда во цела низа улоги: играше во улогите на Вилхелмина Слејтерво „Грдата Бети“, Рене Пери во „Очајни домаќинки“…

Во приватниот живот таа е мајка на четири деца.

Вилијамс години подоцна стана судија на изборот за Мис на Америка, а тоагаш организаторите официјално се извинија поради непријатностите кои таа ги доживеа како мисица.