ВИДЕО+18: Нов крвав терористички напад

Објавено: петок, 25 март 2016 во 20:49
Spread the love

Најмалку 30 лица загинаа, а 60 се повредени во денешниот самоубиствен напад што се случи за време на фудбалски натпревар во Искандерија.

Напаѓачот носел појас со експлозив што го активарал меѓу публиката на аматерскиот фудбалски натпревар во Искандарија, околу 40 километри јужно од Багдад.

– Кога победниците го примаа трофејот бомбашот-самоубиец се разнесе меѓу публиката, изјави полициски претставник.

Лекарите потврдија дека меѓу загинатите е и градоначалникот на Искендерија, кој починал во болница.

Се уште никој не презел одговорност за нападот но се претпоставува дека станува збор за Исламсак држава.