Полицајци нападнати со секира додека приведувале затвореник

Објавено: понеделник, 21 март 2016 во 13:03
Spread the love

Вчера околу 09.30 часот во Скопје, при обид да го приведат А.А.(26), кој се бара за доиздржување казна затвор, полициски службеници физички биле нападнати од неколку лица.

Најпрво А.А. пружил отпор по што притрчале и лицата, А.А. (24), Р.Б. (19) и еден шеснаесетгодишник. Притоа Р.Б. со секира ги нападнал полициските службеници со намера да ги спречи да го приведат А.А.

Од нападот повредени се двајца полициски службеници. Истите биле префрлени во ГОБ „Наум Охридски“ за укажување на лекарска помош.

Сите лица се совладани и приведении се преземаат мерки за целосно расчистување и документирање на настанот.