(ВИДЕО) Овој човек го победил ракот со помош на овој природен лек

Објавено: среда, 16 март 2016 во 09:34
Spread the love

Божо Којовиќ од селото Горица во Вранешка долина, после 10 години борба за живот и операција дури на два канцера, на грло и на бели дробови, може да здивне.

Иако докторите давале мали шанси да преживее, Божо одлучил да не се предаде. Со малата надеж за опоравување која ја имал, се информирал за болеста и за начините на лечење, пропратно не заобиколувајќи ги народните лекови.

„Се правевме да му ја олесниме болеста и да му помогнеме. Што и да слушнев како лек го подготвував, се обидував на секој можен начин да го извлечам од смрт“, раскажа неговата сопруга Босилјка.

Божо го промени начинот на исхрана, ги откажа цигарите и алкохолот, а водата за пиење ја замени со сурутка и чаеви. Со пропишаните лекови користеше и млади цветови од ела и мед од глуварче. Рецептот за лек од кој Божо се опорави и почна да работи не е тајна, кажа неговата сопруга.

„Коренот од глуварчето ќе го искубете, и внимавајте кога го кубете целиот корен да не се искорне, за да не истечат од него лековитите сокови. На четири литри вода ставете една рака корења, сето тоа згрејте го се додека не почне да врие, една минута само. Оставете се да одстои десет минути и процедете го. Ставете една лажица мед и потоа пијте го- кажа Босилјка.

На сите оние кои боледуваат од овие проклети болести, Божо им порачува да ги слушаат советите од докторите, но и да конзумираат природни лекови.