Затворен за сообраќај мостот на Босфор – Опасност од нов терористички напад

Мостот на Босфор во Истанбул е затворен денеска за сообраќај поради сомнително возило.

Си-Ен-Ен-Турк јави дека се гледаат неколку бели автомобили паркирани зад возило на мостот, недалеку од европскот брег.

Експерти за деактивирање бомби се во близина на сомнителниот автомобил. Мерките за безбедност се зголемени во Турција по самоубиствениот напад во Анкара во кој во неделата загинаа 37 луѓе.