Авганистански мигранти сексуално нападнале девојчиња во базен

Објавено: среда, 2 март 2016 во 14:15
Spread the love

Двајца азилобаратели од Авганистан се обвинети за обид за силување на две девојчиња во базен во северна Германија. Осомничените се задржани во притвор без можност за ослободување со кауција поради стравување дека ќе го повторат делото, пренесува „Раша Тудеј“.

Возрасниот маж и 14-годишното момче злоупотребиле девојчиња на возраст од 14 и 18 години, во аква паркот Ариба во саботата. Откако биле малтретирани од напаѓачите, девојчињата побарале помош од обезбедувањето кое ги задржало напаѓачите и повикало полиција.

Судот издал наредба за апсење на двајцата мажи кои ќе останат во притвор. Мажите се задржани во два различни затвори во Шлајсвиг и Неминстер, информира полицијата.

Инаку ова не е прв пат мигранти сексуално да нападнат малолетници во јавен базен. Светската јавност беше згрозена кога мигрант нападна момче во базен во Австрија.