Двајца турски војници и полицаец убиени во напад на курдските бунтовници во југоисточна Турција

Двајца турски војници и еден полицаец се убиени во денешниот напад на курдските бунтовници во југоисточниот град Дијарбекир, соопти турската армија, пренесува БТА.

Во сооштението, пренесено од британските медиуми, се посочува дека нападот на Курдската работничка партија (ПКК) бил извршен во реонот на Сур, во кој на некои места во декември беше воведен 24-часовен полициски час