Москва го принуди Ердоган да проголта горчливо апче

Објавено: четврток, 11 февруари 2016 во 13:56
Spread the love

Турција веќе не и во позиција   да ја  спречи руската стратегија во Сирија, пишува дописникот на Le Monde Мари Жего.“Анкара се покажа немоќна, и само  сведок на финалниот стадиум од планот кој Русија започна во септември 2015 година, за да помогне да се задржи на позицијата   Башар Асад. Москва успешно  ја турка Анкара од Сирија “- пишува новинарот.

Движење на владините сили во Сирија стана сериозен удар за турскиот претседател Тајип Ердоган, кој” работеше на соборувањето на Асад,  алфа и омега на својата надворешна политика “и сега е принуден” да ја проголта горчливото апче ” , се вели во публикацијата. “Нема лостови за влијание во Сирија, Анкара е принудена да гледа како руската авијација ги „срамни “ – Туркменистанци и исламистите од” Џебхат ан-Нусра “.Односите на Анкара со Москва стануваат полоши.

Турскитеофицери и  забранија на руската авијација да лета покрај сириската граница во рамките на договорот “Отворено небо”, а Русија ја обвини Турција во подготовка за инвазија на Сирија. Конечно распоредувањето  во Латакија новите авиони Су-35 и комплексот С-400 “фактички ја  прикова турската авијација кон земјата”. Кремљ има во играта против Анкара и Западот со уште една силна карта во рацете: обединувањето на сириските Курди “Демократска унија” што се однесува благонаклонето  кон Русија и дури најави за отворање на претставништво во Москва. Курдите се стремат да ги здружат своите територии во Сирија, а Москва “, сегашниот мајстор во сириската игра, едвај ќе им го откаже тоа”, смета дописникот на Le Monde.

“Кремљ може да убие со еден истрел две птици – пишува новинарот. – Пред се тој  го разгорува незадоволството на турските власти, кои гледаат во “Демократски сојуз” поделба на Работничката партија на Курдистан – непријател број еден уште од 1984 година По она што е уште подобро, се вбива клин меѓу Турција и САД, чии односи и така настрадаа поради несогласувањата по повод на “Демократската унија”, сметана  од Западот за сигурниот нејзин сојузник против ИД.