ВИДЕО: Нови масовни сексуални напади во Германија, во директен пренос нападната новинарка

Објавено: сабота, 6 февруари 2016 во 10:13
Spread the love

Германската полиција соопшти дека во текот на првиот ден и ноќ од карневалските свечености во западногерманскиот град Келн биле регистрирани 22 инциденти со сексулано насилство.

keln

Потврдено е дека вкупно 190 лица се притворени во текот на ноќта, најголемиот број од нив за нарушување на јавниот ред, додека едно лице е уапсено и обвинето за напад и силување на жена додека се враќала дома.

Мерките за безбедност годинава се значително зголемени и на улиците има 2.500 полицајци повеќе во споредба со претходните години.

Ваквото решение германските власти го донесоа по големиот број инциденти во Келн во текот на пречекот на Новата година, кога беа регистрини сексуални напади и грабежи врз 100 жени.

Германската јавност беше разгневена откако беше објавено дека најголемиот број од нападите ги извршиле штотутку пристигнати имигранти.

Во текот на 2015 година во Германија пристигнаа околу 1,1 милион имигарнти од Бликиот Исток и Северна Африка.

По првата карневалска ноќ полицијата регистрирала повеќе сексуални напади во споредба со минатата година.

Германската полиција открива дека сега се соочува со еден нов тип на криминал – банди од пијани мажи, главно од севереноафриканските земји, да напаѓаат жени по улиците.

Новинарка од белгискиот телевизиски канал RTBF Есмералда Лабел се покажа меѓу 22-те жени жртви на сексуални напади во текот на карневалот во германскиот град Келн. При тоа злосторниците го  нападнале новинарот без да се срамат од вклучената телевизиска камера и сè се случило во директен пренос во живо .На кадрите, распространети од бројни медиуми, се гледа како зад грбот на жената се појавуваат тројца германски млади. Неколку минути подоцна еден од нив се приближува цврсто до новинарката и почнува да прави движења симулирајќи  сексуален однос. Впрочем, според зборовите на Лабел, она што камерата го  запишала, е само мал дел од она што се случило со неа.

“Само што ја почнав репортажа за карневалот и некој ме бакна на вратот. Во истиот ден, сепак имаше многу бакнежи, бидејќи во Келн беше Денот на жената, затоа не се возбудив  многу “, раскажува таа. Потоа  мораше да ислушаат непознати како и  нудат” да се забавуваме “и други непристојни предлози. Кулминација сепак станале активностите на хулиганите, кој падна во видното поле на камерата. “Директен во живо едвај беше завршена, кога до мене се приближија истите тројца, а потоа почувствував машки раце на градите и пипкања по телото “, раскажува Есмералда.

Најмногу новинарката е револтирани од тоа што на прес-конференцијата посветена на карневалот, началникот на локалната полиција изјавил дека никакви сериозни несреќи не биле регистрирани . Сега Есмералда Лабел намера да оди на суд. “Јас работев во Авганистан и Северна Африка, но никогаш не ми се случило такво нешто. Не мислам дека треба да има некакви забранети зони или заштита  за жените-новинари. Имаме право да работиме насекаде без да бидеме понижени “, вели новинарот, цитирана од Daily Mail. На 8 февруари ќе биде  кулминацијата на карневалот. За предметниот ден е предвидено спектакуларна  процесијата. Организаторите на настанот препорачаа на луѓето да не учествуваат во него, облечени во костуми на витези, каубојци и терористи.