Петар Рупески го фати светиот крст во Охрид

Објавено: вторник, 19 јануари 2016 во 11:14
Spread the love
Светиот празник Богојавление Водици денеска беше одбележан во Охрид, каде огромен број капачи беа во водите на Охридското Езеро во потрага по светиот крст.

 

2krst-ohrid

Најсреќен од сите беше Петар Рупески од Варош, кој оваа година по трет пат беше оној најсреќниот во чии раце заврши светиот крст.

Ладното време и ниската температура на водата не ги поколеба верниците. Над 500 лица одлучија да се искапат во осветената вода и се обидат да го фатат светиот крст.

Чествувањата утрово започнаа со света архиерејска василева литургија во црквата „Св. Богородица“ – Каменско, како и во сите парохиски цркви во Охрид.

За присутните на охридското пристаниште и годинава традиционално се делеше топла ракија и вино.

krst-ohrid1

3krstohrid1krst-ohrid4krst-ohrid