Четиринаеесет терористи и камикази убиваат во Џакарта (18+ фото/ВИДЕО)

Објавено: четврток, 14 јануари 2016 во 09:15
Spread the love

Според локалните медиуми шестмина терористи се забарикадирани во стоковна куќа a 14 други терористи, меѓу кои и камикази, организирале терористичките напади во индонезиската престолнина Џакарта, соопштија агенциите. Во моментов бројката на загинатите веќе шестмина. Нови експлозии се слушнале во зградата на амбасадата на Турција и Пакистан, објавија локалните медиуми.

20160114.uwpoeuxuvyџакарта
Во моментов на улиците на градот се слушаат престрелки, бројот на полицијата низ градот расте со секоја минута. Има и  тенкови на улиците. Луѓето се замолени да не ги напуштаат домовите, освен ако немаат особено важна работа. Првичната информација е дека шестмина бомбаши се забарикадирани во стоковна куќа, недалеку од местото на големиот трговскиот центар “Саринах”, соопштуваат агенциите.