Жени внимавајте: Еве од што се добива рак на дојка

Објавено: недела, 3 јануари 2016 во 18:31
Spread the love

Шеќерот кој е составен дел на газираните пијалоци, кечапот, стапчињата од житарки и бисквитите поттикнуваат појава на рак на дојка кај жените, предупредуваат научиниците.

secer

Исхарата која е богата со шеќер го зголемува ризикот од рак на дојка и метастазирање на белите дробови, се наведува во студијата.

Истражувачи од Универзитетот во Тексас утврдија дека, дури во 58 проценти од случаите, кога на глувците им давале храна богата со сахароза се зголемувала опасноста од раст на тумор.