ВИДЕО: „Хилари Клинтон и Обама ја создадоа “Исламска држава”

Објавено: недела, 3 јануари 2016 во 12:17
Spread the love

Mилијардерот Доналд Трамп, кој е кандидатот на Републиканската партија за следен претседател на САД, многу сурово и без влакна на јазикот ги критикуваше сегашниот претседател Барак Обама и поранешниот државен секретар Хилари Клинтон.

На предизборна средба во државата Мисисипи, тој ги обвини дека ја создале “Исламска држава”, соопшти tvzverda.ru.

Поводот за острит тон на Трамп станаа немирите во иранскиот град Техеран, каде во мината ноќ демонстранти ја нападнаа амбасадата на Саудиска Арабија .

“Хилари Клинтон ја создаде” Исламска држава “заедно со Обама. Да, добро знам што говорам – заедно со Обама.Двајцата имаат околу себе една прилично голема група на луѓе кои немаат ниту чест, ниту морал и работат со нив”, изјави Трамп.