Во Саудиска Арабија погубени 47 лица осудени за тероризам

Објавено: сабота, 2 јануари 2016 во 14:54
Spread the love

Во Саудиска Арабија денеска се погубени 47 луѓе осудени за тероризам, вклучително и истакнатиот шиитски свештеник Нимр ал Нимритис.

– Поголемиот број егзекутирани беа вклучени во нападите на Ал Каеда од 2003 до 2006 година, соопшти саудиското Министерство за внатрешни работи.

Иран ја предупреди Саудиска Арабија дека „скапо ќе ја чини“ погубувањето на Нимр.