ФОТО+ВИДЕО: Руски куќи од иднината

Објавено: вторник, 29 декември 2015 во 19:49
Spread the love

Руската компанија Скајдом е првата компанија во светот која гради таканаречени домови од иднината.

skaj6

Куќите се просторни и се градат од природни материјали, а она по што се разликуваат од обичните куќи е заоблената форма.

skaj1

Како што стои на интернет страната на компанијата, овие таканаречени скај куќи се двапати поцврсти од обичните куќи и можат да издржат до 700 килограми снег на метар квадратен, можат да издржат земјотрес од 7 степени, полесни се од обичните куќи како и двапати енергетски поефикасни.

skaj5

Материјалите од коишто се изградени се еколошки како и 95 посто природни.

skaj4 skaj3 skaj2 skaj7