Трамп: Да им се забрани влез на муслиманите во САД

Објавено: вторник, 8 декември 2015 во 10:02
Spread the love

Кандидатот на републиканците за претседател во САД Доналд Трамп повика на муслиманите привремено да им се забрани влез во САД, пренесува агенцијата „АФП“.

Како што објавува агенцијата, оваа одлука би требало да биде на сила додека Конгресот не се изјасни за тоа.

Трамп во соопштението наведува дека анкетите на јавното мислење покажуваат дека Американците не ги сакаат муслиманите.

– Без разлика на анкетите, на сите им е јасно дека омразата е несфатлива. Од каде потекнува таа омраза и зошто, тоа мора да го утврдиме – наведува Трамп во соопштението.

Според Трамп, САД не може да бидат жртва на ужасни напади на луѓето кои веруваат во џихад и немаат чувства, ни почит за човечкиот живот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *