петок, 25 мај 2018

здравје

Седум зачини и билки во борбата против ракот

Благодарение на нивните антиоксидантни дејства, зачините како нане, чили пиперките, лук и ѓумбирот докажано дејствуваат како превенција, но исто така помагаат во лекувањето на пациентите со рак. Ѓумбир Ѓумбирот е стар народен лек кој традиционално…


Десет симптоми кои укажуваат дека имате црн дроб

Црниот дроб игра важна улога во метаболизмот. Тој врши над 500 функции во организмот, како регулација на нивото на шеќер во крвта, формирање на одбранбени протеини, неутрализација или елиминација на течни или отровни материи, при…


Ученици ја открија мрачната вистина за Wi-Fi мрежат

Ученици од 9-то одделение ја открија мрачната вистина за Wi-Fi мрежата „На сите ни било тешко да се сконцентрираме на училиште ако сме спиеле со телефонот до нас, а понекогаш ни било тешко и да…


Винамавајте: И ноктите можат да откријат рак на кожа

Ако забележите затемнета линија под ноктите, без разлика колку е бледа, веднаш одете на преглед. Иако „скриениот меланом“ се јавува многу поретко, нема причина да ги прескокнете советите за рано откривање на најсмртоносната форма на…


Еликсирот на д-р Жан Митрев кој го штити целиот организам

Поради напнатото секојдневие и брзиот животен стил на сите ни е потребно од време на време чистење на целиот организам и негово зајакнување. Овој еликсир е направен по рецептот на доктор Жан Митрев и го…


Eве како да се заштитите од зрачењето на мобилните

Свесни сте дека уредите како што се мобилните телефони, компјутерите и слично, зрачат. Поради тоа не треба константно да сте во нивна близина. Еве како да се заштитите од штетното зрачење на ваквите уреди: 1.Пред…


Ризница на здравјето: Го зајакнува имунитетот, го штити срцето

Бразилските ореви се полни со минерали и витамини, протеини, масти, јалени хидрати и влакна, па се сметаат за исклучително квалитетна намирница, особено поради невообичаено високата содржина на селен. Ви претставуваме шест причини зошто би требало…


Научниците ја потврдија лековитоста на лукот

Светската здравствена организација неодамна објави дека лукот, како додаток во исхраната е одличен лек во борба против хиперлипидемија и атеросклероза. Конечно некој се сетил да го докаже она што го слушаме откако знаеме за себе…


Русите промовираат здрав живот со пливање на -24 степени

Тоа што е крај на ноември нема да ги спречи Русите да излезат надвор од топлите домови и да пливаат на температури под нулата. Не е тајна дека Русите лесно поднесуваат ниски температури, а група…


Конзумирањето риба ја намалува депресијата

Честото конзумирање риба резултира со намалување на ризикот за депресија за 17 отсто – се наведува во студија спроведена од научници од Универзитетот во кинескиот град Кингдао. Според нив, рибата е богата со многу хранливи…