среда, 22 ноември 2017

загатка

krienka1

На оваа фотографија скриени се 12 луѓе, дали гледате барем некои од нив?

Фотографија на камуфлирани британски војници го остави интернетот во чудење. На неа се скриени 12 луѓе. Станува збор за една од најелитните единици на британската војска, а фотографијата е направена во шума во Брунеи, каде…zebra-445x630

Фото: Пронајдете го натрапникот меѓу зебрите

Генијалните умови кои се кријат зад оваа загатка се момците од BBC Earth, а ви гарантираме дека ќе ве помачи, посебно поради тоа што е црно-бела. На сликата на прв поглед гледате само стадо зебри,…


zirafe-slon-735x400

(ВИДЕО) Оптичка илузија ја измами публиката – Што гледате жирафи или слон?

Оптичка илузија со две жирафи и слон, ја забавуваше но и збуни Интернет публиката. Во видеото од 33 секунди се гледаат две жирафи, но како камерата се врти, жирафите се претвораат во слон. Во коментарите…zadaca

Дали добро ве служи „мозокот“? Проверете со оваа задача

Оваа математичка задача досега е споделена повеќе од три илјади пати на социјалните мрежи.  Имено, оваа задача претставува некој вид на „тест за интелегенција“. Се што е потребно е да се фoкусирате на бројките, малку…


luge-640x420

Сигурни ли сте дека на сликата има 12 луѓе?!

На Јутјуб се појави видео кое ќе ве натера дефинитивно да се посомневате во своите очи. Едноставно треба да ги изброите луѓето на сликата. Во првиот момент се гледаат 12 луѓе, но доколку горниот дел…


prasanje-1

Можете ли да го пронајдете патот низ лавиринтот?

Целта е да пројдете низ лавиринтот, но трикот е во тоа што треба да се движите така што ќе ги допирате топчињата по редослед црвено-сино-црвено-сино. Загатката е објавена на друштвената мрежа Редит, а за многу…