понеделник, 18 јуни 2018

турција

Ердоган со закон ќе ја забранува прељубата

Турскиот претседател Ердоган неодамна изјави дека сака повторно со закон да ја забрани прељубата, односно дека напуштањето на ваквата постапка во 2004 година, поради барањата на ЕУ, била погрешна постапка, објави „Хуриет дејли њуз“. „Мислам…


Се заканува ли војна помеѓу Грција и Турција?

Премиерите на Грција и Турција, Алексис Ципрас и Бинали Јилдирим, вчера преку телефон разговарале за турско-грчката криза на Егејот, околу еден пар мали ненаселени острови, кај кои се собираат бродови на крајбрежната стража на двете…


Турски агенти ја спроведуваат идејата на Тачи и Рама за Голема Албанија

Српскиот весник „Вечерње новости“  пишува дека постојат сомнежи дека наводите за прекројување на границите на Балканот и „ширењето на големоалбанските идеи“, доаѓаат од турските разузнавачки служби. Според весникот, заканите кои синхронизирано се упатени кон Србија,…


Ердоган: Турција не ја примаат во ЕУ затоа што тоа е христијански сојуз

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека неговата земја веќе 54 години не се прима во ЕУ затоа што тоа е христијански сојуз, пренесе ТАСС, повикувајќи се на агенцијата Анадолија. Турскиот претседател ова го кажа…


Ердоган: Европејците нема безбедно да се движат по улица доколку не го сменат ставот кон Турција

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги предупреди денеска Европејците ширум светот дека нема да можат безбедно да се движат по улица доколку не го сменат ставот кон Турција и ја повика Европа да ги почитува…


ЕУ во битка со Русија, Турција и Кина за Балканот

Со децении балканскиот регион важи за природна сфера на влијание на ЕУ. Кога не одеше, по правило помагаа САД. Но, овој систем во меѓувреме се распаѓа. Што планираат новите конкуренти? Анализа на агенцијата ДПА, а…


Започна турската офанзива на Европа – Ердоган повика Турците на Западот да раѓаат по пет деца!

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика Турците кои живеат во Европа намето по три да имаат по пет деца, порачувајќи и на милионската дијаспора дека е „иднината на Европа“, пренесе АФП. Оваа агенција наведува…


Путин го услови Ердоган: Ако го сакаш ракетниот систем С-400 откажи се од Голема Албанија

Рускиот претседател Владимир Путин преку дипломатски канали му порача на својот турски колега Реџеп Таип Ердоган да се откаже од поддршката на проектот „голема Албанија“ ако сака да го добие ракетниот систем С-400, тврдат руските…


Во Турција уапсени четворица членови на ИД планирале масакар со илјадници жртви

Турската полиција уапси четворица припадници на групата Исламска држава (ИД), осомничени дека подготвувале „сензационалистички“ напад, јави турската новинска агенција Анадолија. Осомничените се уапсени во операција изведена во градот Газиантеп, во близина на сириската граница. За…


Претседателскиот систем на Ердоган ќе доведе до „султанат“

Новиот устав, кој претседателот Реџеп Таип Ердоган се обидува да и го наметне на Турција, во пракса земјата ќе ја претвори во „султанат“ и ќе стави крај на демократијата, изјави претседателиот на Сојузот на турскиот…