недела, 18 март 2018

топ2

Истражување: Колку Македонки сонуваат за љубов со Албанец, а колку Албанки сакаат интимнимност со Македонец или Србин?

Невладината организација “Who is better i will go”-albanian girl во интравалот од 05.03 до 09.03 2018 направи телефонска анкета на 280 жени во Македонија. Од нив, 142 Албанки и 138 Македонки. Темата на истражувањето е…


ВИДЕО: Невреме во Охрид – страшни видео снимки

Невреме со силна јачина на ветер и големи бранови денеска го зафати Охрид, информираат локалните медиуми наведувајќи дека се поплавени плажи, а оти имало и оштетени објекти, штети на возила и инфраструктурата во градот и…


Православни светители кои се празнуваат денес

Светиот свештеномаченик Теодот Епископ Кириниски на островот Кипар. За неговата мудрост и добродетел го избраа за епископ и со љубов и ревност управуваше со Црквата Божја. Кога настана гонење на христијаните во времето на нечестивиот…


Законот за јазици ги поништува Уставот и Рамковниот и мора да се бојкотира!

Нема простување, многу добро знаат што прават! И нема бегање веќе! Рамковниот и Уставот се целосно поништени со ЗУЈ 2018. Ако и Уставниот суд не се покаже на висината на задачата, тогаш целосно доаѓаме во…


Пратеничката на СДСМ реагира: Кукавички ми го запаливте автомобилот но не ви се плашам

Пратеничката на СДСМ, Славица Шуманска – Митева, вели дека зад синоќешното инцидент, каде беше запален нејзиниот автомобил, стојат вандали охрабрени од вчерашното однесување на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието. -Слушнавме тресок и излеговме надвор, автомобилот…


Херои: Маја Морачанин, Мендух Тачи, Ивана Туфегиќ, Лилјана Поповска и Тања Ковачев не гласале за Законот за употреба на јазиците – Eве кој се гласал

Пратениците од СДСМ и коалицијата Маја Морачанин, Ивана Туфегиќ, Лилјана Поповска и Тања Ковачев не гласале за Законот за употреба на јазиците. Мендух Тачи, лидерот на ДПА не беше присутен во Собранието на вчерашната седница. Според…


Нова снимка: Амди вика Бадинтер, Мисовски ги поучува пратениците од ДУИ како да постапат тактички

Тетова сот објави снимка направена со телефон од делот каде што седат пратениците на ДУИ, на која се гледа и се слуша како гласа албанскиот блок. Ахмети му сугерира на Талат Џафери да го искористи…


Народот е револтиран – Запален автомобил на пратеничка од СДСМ, МВР чувало домови на пратеници

Автомобилот на пратеничката на СДСМ од Виница, Славица Шуманска – Митева, бил запален синоќа околу 1.20 часот. Полицијата, пак, во текот на целата ноќ ги обезбедувало домовите на најголемиот дел на пратениците од владејачкото мнозинство….


Речиси и не постои човек кој некогаш не бил жртва на демонски напад – Еве како да ги препознаете и одбраните

„Болни лекувајте, лепрозни очистувајте, мртви воскреснувајте, демони изгонувајте! Бесплатно добивте, бесплатно давајте!„ (Матеј 10:8) Речиси и не постои човек кој некогаш не бил жртва на демонски напад. За современиот човек ова изгледа чудно, неверојатно, а…


Ребека: Копнеев Маркијан да ми каже мамо, бевме во манастирот Свети Василије Острошки и на враќање ми кажа мама

Децата од здружението на граѓани за лица со дисфункции, хендикеп, ретки болести и посебни потреби „Дајте ни крилја“, чиј претседател е поп-пејачката Ребека Јанковска-Ристески од вчера почнаа со музикотерапија. Музичката вежбалница на музичкото училиште „Пијанофорте“…