среда, 22 ноември 2017

топ1

kirilpatrijarh

Рускиот Патријарх Кирил предупредува дека доаѓа крајот на човештвото

Мора некој да биде слеп, па да не забележи дека се ближат страшни моменти во историјата запишана во Книгата Откровение, предупреди рускиот Патријарх Кирил повикувајќи ги политичарите и граѓаните да се обединат. Во својот говор…


apricots-640x384

Чудотворниот лек против рак – отров кој може да ве убие пред да ве излекува

Витаминот Б17 кој се наоѓа во коските од кајсијата е се популарен алтернативен лек против рак, но експертите предупредуваат на неговата токсичност и опасноста од негово конзумирање. Алтернативните методи за лекување на ракот често претставуваат…


амисис

Која е тајната на овие луѓе: Не пијат лекови и не заболуваат од рак

Истражувањето објавено во „Science Advances“ било спроведено на 177 Амиши на возраст од 18 до 85 години во нивната заедница во Берн, Индијана. Најновото американско истражување покажало дека мутација што е откриена кај амишите им…


mapa-na-demografska-konsolidacija-na-albancite

Српски портал: Aлбанците се шират кон Централна Македонија

Медиумите на албански јазик од регионот ги заинтригира карта на српскиот портал „Србија данас“ за етничката структура на Албанците во Македонија, според која тие се шират кон централниот дел на државата по пописот од 2002…


snimka-duhovi

Mистериja: Инсталираа камера во училиште и еве што снимија

Мистериозното видео е снимено во училиштето Дирпарк, во ирскиот град Корк, откако беа инсталирани безбедносни камери кои реагираат на движење, пренесува Daily Mail. Снимката покажува врати кои сами од себе се отвораат и затвораат, ормарчиња…


острог

Го посетила Острошкиот манастир и животот и тргнал на подобро

“Имав чувство дека цел свет се руши. Се гушев во проблеми, а немав никој да ми помогне. Животот ми се промени оној ден кога одлучив да го посетам манастирот Свети Василиј Острошки”, ја започнала својата…


dijabetes

Дијабетесот може да се излекува, и тоа на следниот начин

Научниците од Универзитетот во Њукастл во Велика Британија откриле дека губитокот на помалку од еден грам маснотии во панкреасот може да поттикне повторно производство на инсулин, со што се сузбива дијабетесот тип 2, пишува „Дејли…


biblija

Чудо: Пронашле Библија која го преживеала нападот, а пораката ги изненадила сите

Во рушевините на Светскиот трговски центар во Њујорк кој што беше срушен во терористичкиот напад на 11-ти септември 2001-ва година, била пронајдена Библија која што „го преживеала“ нападот. Познатиот оддел од Библијата, поточно во делот…


cigari1-1

Цигарите предизвикуваат депресија, наместо да смируваат

Кај пушачите ризикот од депресија или анксиозност е 70% поголем, откри новата студија. Научниците тврдат дека запирањето на цигарите може да им помогне на луѓето да ги надминат овие проблеми и да се подобри менталното…


Bozin_Pavlovski

Академик Павловски: Заев свесно или несвесно прави фатална грешка со форсирање на штетен националистички закон

Се сеќавате ли на нашиот познат интелектуалец кој напиша дека такви личности како Никола Груевски се раѓаат на секои илјада години? Или заборавивте? Повторно ли ќе минуваме низ слична идолатрија за по некое време и…