петок, 25 мај 2018

скопје

Албански бизнисмен најави изградба на мини-град во Скопје

Еден од најбогатите бизнисмени од Албанија, Самир Мане, вчера во емисија на ТВ Клан, најави дека во мај ќе започне изградбата на инвестициски комплекс на местото на стариот Скопски саем, вреден 300 милиони евра. Тој…


Почувствуван втор земјотрес во Скопје за седум часа

Земјотрес со јачина од 2,5 степени според Рихтеровата скала е почувствуван во Скопје во 15 и 23 часот. Според првичните информации, епицентарот на земјотресот бил на 4 километри јужно од Скопје, на 1 километар северно…


Нови информации за двојното убиството во Скопје – Ги убил рекетарите кои сакале да го ограбат

Во попладневните часови, поточно во 16:35 часот во Единицата за известување и команда добиена е пријава дека на улицата “Борис Трајковски“ во Скопје, во менувачница, имало пукање од огнено оружје, информираат од МВР. Полициски екипи…


Повторно крв на скопските улици – Двајца мртви при вооружен напад

Истрели од огнено оружје повторно ги вознемирија скопјани, а улиците на главниот град повторно се натопени со крв, пишува Курир.мк. Неофицијално, убиени се две лица при напад на менувачница во скопската населба Кисела Вода. Менувачницата…


Скопјанец припадник на ИСИС, спремен за самоубиствен терористички напад

Интерпол објавил листа од 173 осомничени припадници на терористичката група ИСИС, за кои се верува дека се обучени да спроведат самоубиствени бомбашки напади во Европа, како одмазда за воениот пораз на групата на Блискиот исток,…ВИДЕО: Чочек на лет од Скопје

Македонската песна секогаш и секаде успева да го расположи човека. Така било и во авион од компанијата Wizair од Скопје. Музичарот засвирил на својот саксофон македонски чочек и успеал да ги расположи сите патници. Погледнете…


Скопје е град на џезери што лудуваат на Аца Лукас и девојки кои со бунда одат на Водно

Развојот на технологијата и новото време носи потреба од се што се случува во животот да се сподели на социјалните мрежи. За жал многу повеќе живее за другите, а многу помалку за себе. Многу е…


Во Скопје продаден стан за 1,3 милион евра

Најскапиот стан во земјава е продаден во Скопје по цена од 1,3 милион евра, а по најниска цена е продаден стан во Kавадарци и за него се платени само 320 евра. Ова го покажуваат податоците…


Бугарки краделе низ Скопје

СВР Скопје, до надлежното ОЈО поднесе кривична пријава против С.Ш.Г. (25) и Р.С.Д. (23) , бугарски државјанки, поради основано сомнение дека извршиле три кривични дела „џебна кражба“ при што се стекнале со противправна имотна корист…