скопје

Малолетници се тепале во автобус во скопски Бутел, еден од насилниците пред два месеци прободе момче со нож

Вчера околу 13.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека во автобус бр. 57, кој сообраќал на релација Радишани – Бутел, на ул.„Александар Урдаревски“, поради…


Шверцерите сред Скопје тепаат деца, граѓаните повикуваат на зголемено полициско присуство или самоорганизирање (ВИДЕО)

Пред два дена на инстаграм-профилот puls.podzemlja се појави страшно видео снимено во центарот на Скопје, во кое се гледа како група од неколку момчиња физички…


Пресвета Богородица – заштитничката на Скопје со многу историја и мистика

Пресвета Богородица Скопје била најголема и најимпозантна црква во градот.  Црквата се наоѓала  во најголемото  маало, Пајко маало. Црквата била изградена во 1835 година, а работата…

ВИДЕО: Вака ќе изгледаат тунелите под Калето со кој ќе се спојат двете страни на Скопје

Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, со видеопрезентација го најави почетокот на постапката за проектирање на капиталниот градежен зафат „Тунелите под Кале“. „Со подземни тунели…
Нови информации за двојното убиството во Скопје – Ги убил рекетарите кои сакале да го ограбат

Во попладневните часови, поточно во 16:35 часот во Единицата за известување и команда добиена е пријава дека на улицата “Борис Трајковски“ во Скопје, во менувачница,…