понеделник, 18 јуни 2018

сирија

Уште еден скопјанец убиен во Сирија

Младо момче, Албанец од Скопје е убиено во Сирија. Станува збор за 23-годишниот Албанец, Е. Исени, роден во Арачиново, со место на живеење во Скопје. На почетокот на 2014 година, Е. Исен, на свои 19…


ВИДЕО: Светот реагира на нападот на Сирија: Единствена цел на оваа варварска агресија е прикривање на лагите на Западот

Сирискиот режим денес ја осудил “варварската и сурова агресија” на Западот, по ударите кои пред утрото ги извеле САД, Франција и Велика Британија на сириски воени цели, известила официјалната агенција “Сана”. Ударите имале за цел…


Трамп: Спреми се, Русијо, идат ракети, фини и нови и паметни – Сите се плашат од Трета светска војна –

Доналд Трамп ја предупреди Русија да се „подготви” откако Москва вети дека ќе пука кон секој проектил упатен кон Сирија. „Тие ќе доаѓаат, фини и нови и паметни“, напиша Трамп на Твитер. Твитот се чини…


Христијанските мигранти ја напуштаат Европа: Сирија е денеска побезбедна, исламистите не прогонуваат и во ЕУ (ВИДЕО)

Спиро Хадад го напуштил предградието на Дамаск со цел да најде подобар живот и слобода во Европа. Година дена подоцна се вратил од Австрија во Сирија шокиран од насилството и омразата кон христијаните од страна…


Убиената Кумановка во Сирија ќерка на познат бизнисмен од Куманово

– Кумановката пред три години заминала од дома, а подоцна се дознало дека таа се наоѓа во Сирија, во редовите на војската на ИД, пишува порталот „Реалитети“. Во 2015 година, медиумите на албански јазик јавија…


Уште еден Албанец е убиен во Сирија

Уште еден косовски државјанин, кој се борел на страната на терористичката група Исламска држава (ИД), е убиен во Сирија. К.А. од селото Пестово кај Витина, е последната жртва од Косово во војната во Сирија. Тој…


Новиот водач на Исламска држава е Албанец познат по своите ѕверства

Исламската држава остана без скоро целата територија во Сирија и Ирак, меѓутоа тоа не значи дека нема никаква опасност од оваа терористичка група. Еден од новите лидери на ИСИС е Зулфи Хоџа, син на албански…


ВИДЕО: Сириската армија продолжува да ги „гази“ џихадистите

Министерот за одбрана на Русија, Сергеј Шојгу изјави дека сириските власти за двојно ја зголемиле територијата која што е под нивна контрола само во последните два месеци. Сириската армија која што добива помош од воздухопловните…


ВИДЕО: САД ја нападна Сирија – Остра реакција на Путин

Најмалку четири лица загинаа, од кои еден офицер со висок ранг, во воздушниот напад на САД врз база на сириското Воено воздухопловство крај Хомс, а базата е целосно уништена, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на…


Асад: Земјите од поранешна Југославија секогаш сме ги сметале за наши пријатели

Претседателот на Сирија Башар ал Асад изјави дека граѓаните на Сирија, земјите од поранешна Југославија „секогаш ги сметале за свои пријатели“. Тој истакна дека не знае колку џихадисти и терористи од Балканот се борат во…