сабота, 21 октомври 2017

сирија

армија

ВИДЕО: Сириската армија продолжува да ги „гази“ џихадистите

Министерот за одбрана на Русија, Сергеј Шојгу изјави дека сириските власти за двојно ја зголемиле територијата која што е под нивна контрола само во последните два месеци. Сириската армија која што добива помош од воздухопловните…


sirija_jt

ВИДЕО: САД ја нападна Сирија – Остра реакција на Путин

Најмалку четири лица загинаа, од кои еден офицер со висок ранг, во воздушниот напад на САД врз база на сириското Воено воздухопловство крај Хомс, а базата е целосно уништена, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на…


asad

Асад: Земјите од поранешна Југославија секогаш сме ги сметале за наши пријатели

Претседателот на Сирија Башар ал Асад изјави дека граѓаните на Сирија, земјите од поранешна Југославија „секогаш ги сметале за свои пријатели“. Тој истакна дека не знае колку џихадисти и терористи од Балканот се борат во…


muhamed-620x350_1-105011

ВИДЕО: Дете заробено во тело на старец: Неговите очи се полни со солзи, а има само една желба

Седумгодишниот Мухамед е роден во Сирија и боледува од тешка генетска болест поради која изгледа како остарен човек. -Сакам да бидам убав како и останатите деца и да одам во училиште, рече Мухамед и низ…


gihadd

Европа во опасност од деца-потенцијални џихадисти

Холандската Заедничка служба за разузнавање и безбедност соопшти дека истражува група холандски деца во зоните на вооружени конфликти во Ирак и Сирија, како потенцијални џихадисти, бидејќи постои можност тие да посетуваат воена обука. Во извештајот…


sirijaa vojska

(ВИДЕО) Путин и Асад газат се пред себе

Сириската војска со поддршка на воздушните сили на Русија го ослободи градот Тадеф од терористите, соопштуваат од руското Министерство за одбрана. Припадниците на војската го ослободиле градот Тадеф, најголемото упориште на милитантите на влезот во…


kosovec

Во Сирија убиен Косовецот кој најавуваше „црни денови на Балканот“

Косовецот Ридван Хаќифи, кој најавуваше „црни денови за Балканот“, е убиен на боиштата во Сирија, објави електронското издание на приштинскиот весник „Експрес“. Како што јави дописникот на МИА, Хаќифи од селото Буковник кај Гњилане, познат…


id

Исламска држава ги чува во заложништво децата на убиените Албанци во Сирија

Терористичката Исламска држава во Сирија ги чува во заложништво сопругите и децата на убиените албански државјани-џихадисти. -Во потрага по нова татковина каде владеат правилата на шеријатскиот закон, голем број Албанци-џихадисти ги поведоа со себе нивните…


erdogan

Ердоган тврди дека САД ги поддржуваат терористички групи во Сирија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека има докази дека предводените од САД коалициски сили давале поддршка на терористички групи, вклучувајќи ја Исламска држава и курдските вооружени групи Сили за заштита на народот и Партијата…


bozik-sirija

Христијаните во Алепо за прв пат по 5 години го прославија Божиќ

Христијаните во Алепо го прославија Божиќ, а за прв пат по 5 години во градот засвете елка. Божиќ може да се слави затоа што минатата недела силите на претседателот, Башар Асад ја преземаа контролата на…