сабота, 21 октомври 2017

путин

moskva

ВИДЕО: Путин на Денот на победата-Нема сила која може да ги пороби Русите

Во парадата на Црвениот плоштад руската армија го покажа најновото оружје, вклучувајќи ја и РС-24 „јарс“, интерконтиненталната нуклеарна ракета, пишува Би-би-си. Руските ловци, бомбардери и хеликоптери прелетаа преку плоштадот во рамки на парадата, а по…


Putin-i-Medvedev-u-hramu

Светските лидери за Велигден: Трамп и Путин во црква, Меркел на плажа

Христијаните оваа година Велигден во слават во ист ден, а така е и со светските лидери. Претседателот Владимир Путин и премиерот на Русија Димитриј Медведев, вчеравечер беа заедно со своите граѓани по повод најголемиот христијански…


sirija_jt

ВИДЕО: САД ја нападна Сирија – Остра реакција на Путин

Најмалку четири лица загинаа, од кои еден офицер со висок ранг, во воздушниот напад на САД врз база на сириското Воено воздухопловство крај Хомс, а базата е целосно уништена, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на…


putin

Путин: Жената е извор на нашиот сопствен живот и негово продолжение преку децата

Рускиот претседател Владимир Путин на сите жени во Русија во средата им го честиташе празникот 8 март со стихови на Константин Балмонт. Шефот на руската држава им се обрати на сите жени во Русија со…


putin_avion

Српски Информер: Руските служби доставиле информации за план за дестабилизација на Македонија

Рускиот претседател Владимир Путин и српскиот премиер Александар Вучиќ ќе се сретнат во текот на март во Москва, каде ќе се договори убрзување на испораката на шест „МиГ-29“, но и друга воена опрема и ново…


alexander-dugin

Александар Дугин – Русинот меѓу Путин, Ердоган и Трамп

Рускиот ултранационалист, наречен „Распутин на Путин“ од страна на „Breitbart News“, кога медиумот се уште беше под водство на главниот стратег на Доналд Трамп – Стив Банон, се појави како неверојатен посредник во надворешната политика…


tramp

Црна Гора ќе биде тест за односите помеѓу Трамп и Путин

Советникот на американскиот претседател на национална безбедност Мајкл Флин, ќе му препорача на Доналд Трамп да го поддржи приемот на Црна Гора во НАТО и покрај противењето на Русија, пишува порталот „Политико”. – Другите членки…


путин

Путин планира да му се одмазди на Западот преку Балканот

Рускиот претседател Владимир Путин планира да му се одмазди на Западот преку Балканот поддржувајќи ги српските провокатори во Босна и на Косово, тврди Џон Р. Шиндлер, американски експерт за безбедност и поранешен аналитичар во американската…


путин

ВИДЕО: Путин пее заедно со студентите

Рускиот претседател, Владимир Путин на средбата со студентите на Московскиот државен универзитет (МГУ) ја пееше песната „Четиринаесет минути до лансирање“. Во текот на свечениот собир по повод 25 јануари Денот на основањето на МГУ и Денот на…


vladimir-putin-mazi-leoparda-620x350

Петиција во Мексико: Путин, потребен си ѝ на Латинска Америка

Петиција на шпански јазик со барање до претседателот на Русија Владимир Путин да се вмеша во внатрешните работи на Мексико за решавање на проблемите во таа земја се појави на сајтот change.org. „Политичката ситуација во Мексико…