путин

Путин: Русија и Украина се нападнати за да спречат појава на голем ривал

Руско-украинската соработка иритира многу земји затоа што создава глобален конкурент што ќе ги предизвика, изјави рускиот претседател Владимир Путин за ТАСС во интервју за проектот…


Ракета „Калибар“ погодува цел во Црното Море (ВИДЕО)

Маневрите се одржани во склоп на заедничките вежби на Црноморската и Северната флота. Телевизиската станица „Ѕвезда“ објави снимка од лансирање на ракета „Калибар“ на вежбите во Црното…


Путин бесен на Бугарите: Лесно можеме вас да ве заобиколиме

Претседателот на Русија, Владимир Путин ја обвини денеска Бугарија дека намерно ја одложува изградбата на рускиот гасовод Турски тек на својата територија и предупреди дека…
ВИДЕО: Путин на Денот на победата-Нема сила која може да ги пороби Русите

Во парадата на Црвениот плоштад руската армија го покажа најновото оружје, вклучувајќи ја и РС-24 „јарс“, интерконтиненталната нуклеарна ракета, пишува Би-би-си. Руските ловци, бомбардери и…

Српски Информер: Руските служби доставиле информации за план за дестабилизација на Македонија

Рускиот претседател Владимир Путин и српскиот премиер Александар Вучиќ ќе се сретнат во текот на март во Москва, каде ќе се договори убрзување на испораката…