понеделник, 18 јуни 2018

поплави

Поплавените и денеска можат да се пријават за исплата на авансот

Граѓаните од поплавените подрачјаи и денеска може да ги пријават во Министерството за финансии деловните банки во кои сакаат да им биде исплатен авансот. Тоа може да го сторат од 8:30 до 19 часот на…


Поплавените да ја пријават во МФ банката за исплата на авансната помош

Граѓаните од поплавените подрачја денеска, утре и задутре треба да ги пријават во Министерството за финансии деловните банки во кои сакаат да им биде исплатен паричниот надоместок. Евидентираните лица од приложените списоци доставени од страна…


Од утре помош за поплавите ќе се донира и во поштите

Македонска пошта од утре до 31 август годинава ги отвора своите единици на поштенска мрежа за собирање хуманитарна помош за настраданите подрачја во скопскиот регион. – Помошта во конзервирана храна, бебешка храна и пелени, средства за…


Епидемиолошката состојба е стабилна

Нема нови случаи на заболени од цревни и од кожни болести во Стајковци, најпогоденото место во невремето. Здравствените власти велат дека состојбата е под контрола, луѓето одат на прегледи во привремената ординација. Механизација се уште…


Потресна исповед на преживеан во поплавата, три часа животот му висел на конец, се качил на дрво за да се спаси

Раздивената вода со часови го носела низ целата населба, се сеќава на стравичното искуството од поплавите Фатон Санини од Сингелиќ. Вели се враќал од работа и за миг бил повлечен од надојдената вода. Едвај извлекол…


Потребна е конзервирана и бебешка храна за настраданите во поплавите

Црвениот крст на Република Македонија соопшти дека во текот на изминатите пет дена до поплавените региони се дистрибуирани 11.081 пакети со храна. Доставени се и 3.127 литри млеко, 3.930 литри јогурт, 1.039 пакети со хигиена,…


Апел до сопствениците на животни од поплавените региони

Агенцијата за храна и ветеринарство апелира до сопствениците на животни да го пријават секое угинато или исчезнато грло кај нив или кај матичниот ветеринар од надлежното ветеринарно друштво со кое имаат склучено договор. Агенцијата апелира…


ФОТО: Стотици прилепчани, доброволно се пријавија да помогнат на настраданите

Стотици прилепчани, доброволци, по повикот на локалната самоуправа и кризниот штаб и денеска заминаа да помогнат во регионите зафатени од поплавите. Волонтери, пристигнаа од ВП Прилепско поле, работна сила од АД Турунски комбинат – Прилеп,…


Фондацијата Ана и Владе Дивац собираат средства за настраданите од поплавите

Кошаркарската легенда Владе Дивац преку фондацијата со неговата сопруга Ана организираат онлајн собирање на средства. Повикот е поставен на нивната веб страна со формулар во кој ги повикуваат сите да донираат за помош на семејствата…


Градот Белград упати помош за Македонија

Градот Белград денеска упати тим од седум луѓе, две специјални возила и две пумпи во Скопје за што побрзо санирање на последиците од поплавите кои го зафатија Скопскиот регион, изјави директорот на „Беоком сервисот“ Дарко…