сабота, 21 октомври 2017

нато

нато

НАТО и ЦИА ги засилиле шпионските активности во Србија: Русите тврдат дека Западот го користи Скопје против Белград

Штабот на НАТО во Брисел и седиштето на ЦИА во Ленгли развиле таен план и пропагандна работа во Србија, за да го променат ставот на Србите кон НАТО, пишува руска “Правда”. Разузнавачките служби на водечките…


nato-bombardovanje-serb.rs_

Генерал на НАТО: Бомбардирањето на СРЈ во 1999 година слично на нападот врз Нагасаки

Бомбардирањето на некогашна Сојузна Република Југославија беше експериментална војна на НАТО, изјави Бјаџо ди Грација. Бомбардирањето на некогашна Сојузна Република Југославија беше експериментална војна на НАТО, изјави пензионираниот италијански генерал на Алијансата и воен дипломат…


pilot-1-640x427

Србин претепал пилот на НАТО што ја бомбардирал Србија

Дел од српските медиуми пренесуваат дека извесен Раде С. од српското село Лозово, во кафеана во Цирих, Швајцарија, претепал Англичанец, поранешен пилот на НАТО бидејќи го слушнал како гордо се фалел дека „ја бомбардирал Србија…


nato-bombardovanje-serb.rs_

Србите не прифаќаат извинување од НАТО, денеска годишнина од бомбардирањето

Мнозинство граѓани на Србија не прифаќаат извинување од НАТО поради бомбардирањето на државата пред 18 години и се противат на влез во Алијансата, покажува анкета од Институтот за европски работи. Извинување поради бомбардирањето не прифаќаат…


Britain's Prime Minister Theresa May attends a news conference during the EU Summit in Brussels, Belgium, March 9, 2017. REUTERS/Dylan Martinez - RTS1275P

„Фајненшел Тајмс“: ЕУ и САД да ја очекуваат Русија на Балканот

ЕУ и НАТО се обидуваат да погодат од која страна следниот пат ќе пристигне предизвик од Русија. Но, според новинарот на „Фајненшел Тајмс“, тие треба да бидат загрижени не за балтичките земји, туку за југоисточниот…


avion

Бугарски генерал: Србија станува главен фактор во регионот, Русија ги вооружува, а нас НАТО ништо!

Некогашниот шеф на бугарската разузнавачка служба, генерал Кирчо Киров, рекол дека Србија станува регионален воен фактор. Тој вели дека додека Бугарија, како членка на НАТО, има проблеми со вооружувањето, Србија од Русија добива бесплатно модерно…


kosovo-nato-planovi-balkan-03

„Акцијата на НАТО беше неуспешна – Србите имаа шпиони“

Новиот советник за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, Херберт Рејмонд Макмастер тврди дека поранешниот претседател на некогашна СР Југославија, Слободан Милошевиќ ги предвидел чекорите на Алијансата во 1999 година, благодарение на своите шпиони…


nato123456789

Албанија и Хрватска му се жалат на НАТО – Србија сака војна

Албанија и Хрватска побараа од НАТО да ги преразгледа плановите за мировната мисија во Косово, посочувајќи дека националистичката реторика на српските политичари се заканува оти ќе го дестабилизира регионот, пренесува БТА. Односите меѓу Србија и…


rusija-sad-zapad-jugoslavija-tocka-2016-01

Германски политичар за нарушените Американско-Руски односи: Сè започна со бомбардирањето на Југославија

Западот има направено сериозни грешки во врска со Русија, вклучувајќи ги и санкциите поради припојувањето на Крим. Сето тоа потекнува од времето кога поранешниот американски претседател Џорџ Буш се залагаше за влегување на Украина во…


grk-pilot-520x347

Гркот што одби да ја бомбардира Србија: Казнете ме, нема да ги убивам моите православни браќа

Потпоручникот на воената морнарица на Грција, Маринос Руцидис, како православен христијанин одбил да учествува во воен напад врз друг православен народ. Воениот суд во Пиреја во 1999 година го осуди на 2 години затвор затоа што…