среда, 22 ноември 2017

муслимани

muslimani london

ВИДЕО: Сите жртви од нападот во Лондон се муслимани – напаѓачот викал „Сакам да ги убијам сите муслимани“

Сите жртви од нападот што се случи покрај џамијата во лондонската населба Фајнсбури Парк се муслимани, изјави претставникот на противтерористичката единица на лондонската полиција Нил Басу. – Инцидентот ги има сите карактеристики на терористички акт – нагласи…


krstevka

Муслиманите во Германија преминуваат во Христијанство – Причина за азил или прашање на вера

Се викаат Амир, Јакоб, Несрин. Потекнуваат од Авганистан или Иран. Нов дом нашле во Германија. И тука се крштеваат. Дали преку крштевањето си ги зголемуваат шансите за азил? „Ме разнежнуваат нивните изјави за верата, бидејќи…


svedska

Во муслиманско училиште во Шведска ги одвојуваат момчињата од девојчињата

Шведскиот премиер Штефан Лефвен ја осуди „сегрегацијата“ во муслиманско приватно училиште во Стокхолм за кое се верува дека ги разделу девојчињата и момчињата во автобус и на спортските терени. Телевизијата ТВ4 емитувала исечоци од документарен…


poland premier

Полската премиерка: Не прифаќаме бегалци, не сакаме да ни се случи Лондон

Полската премиерка Беата Шидло изјави дека нејзината земја нема „да подлегне на уцените од Европската Унија да прими бегалци од Блискиот Исток и од Африка“. Според неа, не сака да им се случат напади како…


krst

Германци протестираат против изградба на џамија со поставување крстови

Група демонстранти поставија неколкуметарски дрвени крстови во градот Ерфурт во германската покраина Туринген, каде што локалната муслиманска заедница планира изградба на џамија. Како што јави дописникот на МИА од Берлин, првиот крст, висок 10 метри,…


ajfelova kula

Младенци планирале бомбашки напад на Ајфеловата кула како прослава на нивниот брак

Во Париз беше спречен самоубиствен напад на Ајфеловата кула кои планирале да го спроведат муслиман и муслиманка по повод “прослава на нивниот брак” .. Тие сакале да стапат во брак и покрај тоа што се…


germanija

Бегалците во Германија масовно преминуваат во христијанство

Голем број муслимански бегалци се надеваат дека ќе може да останат во Германија доколку набрзина станат христијани, пренесува Дојче веле. Откако Германија прими голем број бегалци, драстично се зголемил бројот на преминување од ислам во…


muslimani

Европејците сакаат забрана за муслимански имигранти

Ново истражување на јавно мислење покажа дека само за Германија економијата е врвен приоритет. Возбудата во Европа по воведувањето на забраната за патување што претседателот Доналд Трамп ја постави спрема граѓани од седум главно муслимански земји…


muslimaniiii

Над 55% од граѓаните на Европа не сакаат да им доаѓаат Муслимани во нивните земји

Над 55% од граѓаните на Европа би го запреле миграцискиот бран од муслиманските земји, покажува истражување на Кралскиот институт за меѓународни работи од Лондон. Над 10.000 жители од 10 европски земји се изјасниле дека сакаат…


muslimani

Илјадници муслимани преминуваат во Христијанство

На Блискиот Исток постојано расте бројката на обратени муслимани кон христијанство. Луѓето инсистираат на промена на верата поради радикалниот исламски фундаментализам, којшто цути во регионот.  Како што соопштува „Christianpost“ и канадската радиодифузна компанија Voice Of…