сабота, 21 октомври 2017

македонија

politika-640x913

Еве што пишуваат српските медиуми за најновиот дипломатски скандал (ФОТО)

„Заев, ни заби нож во грб“, „Заев и објави војна на Србија“, „Македонските служби следеле и заплашувале српски дипломати“, „СКАНДАЛ: Македонците го прислушувале дури и Вучиќ“. Ова се само дел од насловите на српските медиуми,…


ндрм

„Заев да ја вразуми лекомислената Шекеринска и да ѝ се извини на Русија“

Народно движење за Македонија и народот ја споделува вчерашната вознемиреност на руското Министерство за надворешни работи за изјавата на Радмила Шекеринска за агенцијата „Блумберг„ дека членството во НАТО ќе ја заштити Македонија од руско мешање….


потпарол

Русија негира – Шеќеринска не ги дава транскриптите

Обвинувањата на сметка на Москва за наводно мешање на Русија во внатрешните работи на Македонија се фабрикувани и неосновани, соопшти руското Министерство за надворешни работи, демантирајќи ја објавената информација на агенцијата „Блумберг“. Изјавата на портпаролката…


lirim-jakupi_640

Косово го ослободи Лирим Јакупи – Нацист, осуден на 15 години затвор во Македонија

Судот во градот Гњилане го ослободи Лирим Јакупи, член на герилските групи на етничките Албанци во Косово, Македонија и Србија, осуден за нападот врз македонската полиција во 2014 и 2004 година. Според Балканинсајт, за Основниот суд…


princ

Во Италија уапсен „принцот од Македонија“

На титулата на Стефан Чернетиќ наседнале бројни претставници на италијанскиот и светски џет-сет. Италијанската полиција го приведе Стефан Чернетиќ поради тоа што со години се претставувал како „принц од Црна Гора и Македонија“ и на…


uranium

Во соседна земја фрлени 15 тони осиромашен ураниум – 33.000 се разболуваат од рак секоја година

„Во бомбардирањето на НАТО на Србија во 1999 биле употребени меѓу 10 и 15 тони осиромашен ураниум, што предизвика голам еколошка катастрофа“, тврди Срѓан Алексиќ, српски адвокат кој го предводи правниот тим, во кој има…


руско мнр

Руско МНР: Додека никој не креваше руска или српска хистерија албанско знаме се вееше во парламентот

Москва ги смета за провокација обвинувањата на проектот ОССРП дека Русија се мешала во внатрешните работи на Македонија, соопшти денеска Министерството за надворешни работи на Русија. -Тоа не е ништо друго, освен уште еден слаб…


ORUZJE SRBIJA

ВИДЕО: Запленето големо количество на оружје наменето за Албанците во Македонија

Военобезбедносната агенција на Србија заплени големо количество оружје во јужна Србија, кое илегално требало да биде транспортирано во Македонија. Се претпоставува дека оружјето било наменето за партиската инфраструктура на најглемите албански партии чии функционери учестввуаа…


cizov

„Русите во Естонија можат само да сонуваат за правата што ги имаат Албанците во Македонија“

Она што ЕУ се обидува да го направи во Македонија може само да значи поделба и раскол на земјата, изјави Владимир Чижов, постојаниот претставник на Русија во ЕУ. За правата кои албанското малцинство ги има…


lavrov

Лавров: Се надеваме дека Западот ја сфаќа опасноста од дестабилизација на Македонија

Москва се надева дека западните земји ја сфаќаат опасноста од обидите за дестабилизација на ситуацијата во Македонија, изјави денеска  рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, пренесува „Спутник“. Според Лавров, чудно е што Балканот се…